Najstarszy budynek szkolny w Brzezinach Śl. to budynek, wówczas - Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 1, a stanowiący dzisiaj jedną z dwu części Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 14 w Piekarach Śl. Szkoła ta została wybudowana i poświęcona w 1892r. W związku z szybkim rozwojem Brzezin, liczba uczniów gwałtownie wzrosła, co było przyczyną wybudowania jeszcze jednej placówki. Nowo wybudowana szkoła usytuowana była w pobliżu kopalni "Szarlej Biały". Publiczna Szkoła Powszechna nr 2 rozpoczęła swoją działalność w 1900 roku.
Po upływie kolejnych 10 lat tj. w 1910r. wybudowano kolejny obiekt szkolny, który łączył się z już istniejącą Szkołą Nr 1. Dwa budynki stanowiły początkowo jedną szkołę. Ogólna liczba uczniów w szkole Nr 1 w 1918r wynosiła 864, większość stanowili Polacy - 651, uczniów niemieckich było 111 i dwujęzycznych 102.
Burze dziejowe nie ominęły Brzezin, ale zawsze gdy tylko była możliwe, szkoła wznawiała swoją działalność.
Po I wojnie światowej rozpoczęto naukę 5.IX.1922r. Szkoła liczyła wtedy 957 uczniów, którzy uczyli się w 15 oddziałach. Do 1934r w Brzezinach istniały dwie szkoły powszechne: Nr 1 i Nr 2. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dn. 27.X.1934r podzielono Powszechną Szkołę Nr 1 i utworzono z niej siedmioklasową Publiczną Szkołę Powszechną Nr 3. Na tej podstawie, 27.X.1934r Obwodowy Inspektor Szkolny dokonał podziału grona pedagogicznego, uczniów oraz majątku między dwie szkoły 1 i 3.
I tak szkoły, jako oddzielne placówki, prowadziły swą działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
Kolejna przerwa w działalności polskiej szkoły przypadła w okresie II wojny światowej. Nauczycielstwo polskie żegnając młodzież szkolną rozpoczynającą ferie letnie w czerwcu 1939r, nie przypuszczała, że przerwa ta będzie trwała aż tak długo. W okresie okupacji hitlerowskiej nauczyciele organizowali tajne nauczanie, tzn. komplety. Gdy w 1945r front wojenny przesunął się przez Brzeziny Śl. przystąpiono do organizowania działalności szkoły. Działalność tę szkoła rozpoczęła jako jedna z pierwszych w ówczesnym powiecie.
Okres przypadający na pracę szkoły od lutego 1945r był niezwykle ciężkim. Od podstaw należało budować i organizować polską szkołę. W dniach od 4 do 6 lutego 1945r przeprowadzono wpisy do szkoły powszechnej
dla dzieci z całej miejscowości. Zapisało się wówczas 436 chłopców i 458 dziewcząt, co dawało łącznie 894 uczniów.
Naukę rozpoczęto 7 lutego 1945r w budynku szkoły Nr 1.
Dnia 12 lutego Inspektor Szkolny w Chorzowie mianował kierownikiem:
Szkoły Nr 1 - p. Labrygę Roberta
Szkoły Nr 2 - p. Miedzińskiego Feliksa
Szkoły Nr 3 - p. Łabędzia Franciszka
Po objęciu obowiązków służbowych przez kierowników szkół nastąpił podział obwodów szkolnych.
Dnia 15 lutego 1945r odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w szkołach Nr 1 i Nr 3 w Brzezinach Śl.
Funkcje kierownicze w szkołach SP - 1 i SP - 3 pełnili kolejno:
W SP - 1:
od 1945r do 61r - p. Roman Borgula.
od 1961r do 69r - p. Kazimierz Demkowski
W SP - 3:
od 1934r do 44r - p. Stanisław Miszczak
od 5.IV.1945r do 49r - p. Franciszek Skórka
od 1949r do 69r - p. Klemens Zacny
Po połączeniu szkół z kolei:
od 1969r do 72r - p.Kazimierz Demkowski
od 1972r do 82r - mgr Franciszek Kozak
od 1982r do 2014r - mgr Barbara Heinze
( w czasie urlopu wychowawczego w latach 1986 - 89 funkcję tę pełniła mgr Halina Skowronek)
od 2014r - mgr Dariusz Bednarski
Po przekształceniu szkoły w Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 3,
od 2021r - mgr Dariusz Bednarski
Należałoby również wspomnieć tych Pedagogów, którzy tu właśnie rozpoczęli swoją pierwszą pracę zawodową:
W SP - 3 - Skórka Franciszek, Wojszczyk Andrzej, Zacny Klemens, Kwieciński Piotr, Iskierska Czesława i inni
W SP - 1 - Grajpner Jadwiga, Epler Ludmiła, Gajewski Andrzej, Kozłowsk Eugenia i inni
Grono pedagogiczne stanowiące z roku na rok coraz bardziej kwalifikowane kadry, sumiennie przygotowywało młode pokolenie do startu w przyszłe życie. Wielu spośród absolwentów tej szkoły to ludzie wykonujący dzisiaj najróżniejsze zawody, wśród których są lekarze, prawnicy, inżynierowie, nauczyciele, pracownicy naukowi.
Od 1979r szkoła realizowała w klasach I - III poszerzony program zajęć z wychowania fizycznego w tzw. "klasach sportowych". Korzystając z bazy treningowej oraz przy współpracy klubu sportowego "Orzeł Biały" szkoła osiągnęła najlepsze wyniki. Chłopcy z "14-nastki" zdobyli mistrzostwa grupowe i indywidualne byłego województwa katowickiego. Nasi uczniowie trzykrotnie zdobyli II miejsce w zawodach ogólnokrajowych juniorów, 7 razy z rzędu,
w latach 1981 - 87, chłopcy zdobywali mistrzostwa grupowe i indywidualne byłego województwa katowickiego w gimnastyce sportowej chłopców. Dowodem są liczne puchary, dyplomy i wyróżnienia.
W 1989r cofnięto decyzję o możliwości kontynuowania klas sportowych.
Dzień dzisiejszy szkoły to: niezłe warunki lokalowe, jednozmianowość w nauczaniu. Pomieszczenia, w których odbywają się lekcje dla młodszych dzieci, są przygotowane zgodnie z wymogami, posiadają część dydaktyczną, rekreacyjną, miejsce do przechowywania przyborów szkolnych. W budynku znajduje się sala rekreacyjna, sala komputerowa, świetlica szkolna, biblioteka szkolna, gabinet higienistki, gabinet pedagoga szkolnego oraz świetnie wyposażone pracownie, między innymi: chemiczno - fizyczna oraz biologiczno - geograficzna. Wiele sal wyposażonych jest w nowoczesne projektory i tablice interaktywne oraz inny sprzęt multimedialny. Wyremontowano wszystkie toalety. Przy szkole znajduje się ogrodzone boisko szkolne z nawierzchnią tartanową, duże podwórko szkolne, plac zabaw i nowo wyremontowana sala gimnastyczna. W roku 2015 założono na terenie szkoły monitoring.
1 września 2021 roku, uchwałą Rady Miasta Piekary Śląskie, Miejską Szkołę Podstawową Nr 14 połączono
z Miejskim Przedszkolem Nr 12 w jedną placówkę, tym samym utworzono Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 3
w Piekarach Śląskich.
Grono pedagogiczne to zgodny i zgrany zespół, który w swojej codziennej pracy stara się sprostać wymogom współczesnej dydaktyki. Pełne kwalifikacje nauczycieli i ich zaangażowanie w pracę wychowawczą, przyczyniają się do osiągnięć szkoły, istotnych dla młodzieży uczącej się właśnie w tej szkole, dla ich rodziców i grona pedagogicznego. Każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia korzystając z bardzo bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, w tym realizowanych w ramach projektów i programów unijnych.